MULTI MINISTRI, PUTINA INFRASTRUCTURA – 32 de mandate de ministru la Transporturi in 31 ani. In ultimii 8 ani media unui mandat a fost de 5 luni

Una din principalele cauze pentru care Romania sta foarte prost la capitolul infrastructura este fluctuatia mult prea mare de ministri si secretari de stat la Ministerul Transporturilor, de la un an la altul. In 31 de ani de la Revolutie incoace, am avut 32 de numiri de ministru. Iar in ultimii opt ani, am avut 17 numiri de ministru, cu o medie de 5 luni de stat pe fotoliul ministerial. Evident, Niciun plan de dezvoltare nu poate avea coerenta cu asemenea instabilitate manageriala si nu se poate vorbi de un plan fezabil de dezvoltare a infrastructurii rutiere, feroviare si de alta natura, cu o atat de mare schimbare de conducatori. Nici nu apuca sa vina unul, sa se dumireasca cu ce se mananca bucataria lui, ca e brusc schimbat odata cu toata echipa sa din institutiile subordonate.

Un clasament realizat de Lumea Infrastructurii, pe baza datelor oficiale de la Ministerul Transporturilor confirma dezastrul managerial de la Transporturi. Cele mai lungi mandate au fost ale lui Traian Basescu (4 ani si 7 luni, cumulati din trei mandate disparate in perioada 1991 – 2000), urmat de Miron Mitrea (4 ani) si Ludovic Orban (1 an si 9 luni). In rest, Dumnezeu cu mila.

Greu de crezut ca pana nu vom avea o stabilitate pe aceste functii se va putea realiza ceva notabil, afara de taieri de panglici pentru te miri ce bucatele de tronsoane.

Iata in continuare tabelul cu fluctuatia ministrilor care s-au perindat la Transporturi in ultimii 31 ani:

Ministru
Durata mandatului

Catalin Drula23.12.2020 – prezent
Lucian Nicolae Bode04.11.2019 – 23.12.2020 (1 an si 1 luna)
Alexandru Razvan Cuc22.02.2019 – 04.09.2019 (9 luni)
Rovana Plumb – interimar07.01.2019 – 22.02.2019 (1 luna)
Lucian Sova29.01.2018 – 03.01.2019 (1 an)
Felix Stroe17.10.2017 – 29.01.2018 (3 luni)
Alexandru Razvan Cuc04.01.2017 – 17.10.2017 (9 luni)
Petru Sorin Buse07.07.2016 – 04.01.2017 (6 luni)
Dan Marian Costescu17.11.2015 – 07.07.2016 (8 luni)
Iulian Matache16.07.2015 – 17.11.2015 (4 luni)
Ioan Rus24.06.2014 – 16.07.2015 (12 luni)
Dan Sova05.03.2014 – 24.06.2014 (4 luni)
Ramona Manescu26.08.2013 – 05.03.2014 (7 luni)
Victor Viorel Ponta – interimar12.07.2013 – 26.08.2013 (1 luna)
Relu Fenechiu21.12.2012 – 12.07.2013 (7 luni)
Ovidiu Silaghi07.05.2012 – 21.12.2012 (8 luni)
Alexandru Nazare09.02.2012 – 07.05.2012 (3 luni)
Anca Boagiu03.09.2010 – 09.02.2012 (1 an si 5 luni)
Radu Berceanu29.12.2008 – 03.09.2010 (1 an si 8 luni)
Ludovic Orban07.04.2007 – 29.12.2008 (1 an si 9 luni)
Radu Berceanu13.06.2006 – 07.04.2007 (10 luni)
Gheorghe Dobre29.12.2004 – 13.06.2006 (1 an si 5 luni)
Miron Tudor Mitrea28.12.2000 – 29.12.2004 (4 ani)
Anca Boagiu21.06.2000 – 28.12.2000 (5 luni)
Traian Basescu17.04.1998 – 26.06.2000 (2 ani si 2 luni)
Anton Ionescu12.02.1998 – 16.04.1998 (2 luni)
Traian Basescu12.12.1996 – 12.02.1998 (1 an si 2 luni)
Aurel Novac06.03.1994 – 30.11.1996 (2 ani si 8 luni)
Paul Teodoru19.11.1992 – 06.03.1994 (1 an si 4 luni)
Traian Basescu30.04.1991 – 19.11.1992 (1 an si 3 luni)
Doru Pana28.06.1990 – 30.04.1991 (10 luni)
Corneliu Burada03.01.1990 – 28.06.1990 (6 luni)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.