S-A DAT STARTUL LUCRARILOR PE UN LOT DIN AUTOSTRADA TRANSILVANIA – Termenul de executie a lotului 3C2 Chiribis-Biharia este de 18 luni

Lucrarile pentru construirea lotului Chiribis-Biharia al Autostrazii A3 Transilvania au inceput in 24 iulie 2025, conform Ordinului pe care Compania Nationala de Investitii Rutiere l-a emis in 23 iulie 2025.

Compania Nationala de Investitii Rutiere (CNIR) si Antreprenorul, Asocierea de constructori Precon Transilvania-Citadina 98, au decis inceperea lucrarilor pe un prim sector de 8,5 kilometri din lungimea totala de 28,5 kilometri, in baza Autorizatiei de Construire. Aceasta sectorizare a lotului permite inceperea efectiva a lucrarilor inca din aceasta vara, o perioada favorabila activitatilor pe santiere.

Inca din prima zi, constructorul este foarte bine mobilizat in santier, cu peste 120 de cautilaje si echipamente:

-90 de camioane;
-12 excavatoare;
-5 cilindri compactori;
-5 incarcatoare frontale si buldoexcavatoare;
-1 macara;
-1 foreza.

De asemenea, organizarea de santier care include statiile de asfalt si betoane, padocurile pentru materiale si laboratorul pentru calitatea materialelor/lucrarilor a fost finalizata.
Termenul de executie a lotului 3C2 Chiribis-Biharia este de 18 luni.

Articolul precedentDRUMUL EXPRES CRAIOVA-PITESTI – Se pregateste darea in trafic
Articolul următorIMAGINI DE PE A3, SECTIUNEA ZIMBOR-POARTA SALAJULUI – Pe cei 13 km, antreprenorul este mobilizat cu 463 muncitori si 133 utilaje (Video)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.